آشنایی با انواع قفل در اتاق فرار

یکی از جذابترین و مفرح ترین بخشهای اتاق فرار دوز روم (Dozroom) ، حل کردن قفل است؛ وجود قفلهای متفاوت اتاق فرار به این معنی است که شما با معماهای بسیار زیادی قرار است که مواجه شوید و بازکردن هر یک از این قفلها میتواند در ورودی باشد برای یک معما دیگر.
قفل دوز روم

یک سناریوی جالب

تصور کنید که ژانر بازی شما وحشت است، یک قاتل سریالی در جستجوی شما است، شما مشغول حل کردن یک معما هستید و به سختی توانستید معمای پیشرو که کلید خروج از این اتاق است را حل کردید.

صدای نزدیک شدن قاتل نزدیک و نزدیکتر میشود اما شما نمیتوانید با وجود داشتن جواب قفل را باز کنید.

استرس و تنش در کل گروه حاکم شده صدای اره برقی را میشنوید اما کاری از دست شما بر نمی آید! تنها یک قدم تا رهایی مانده اما باز نکردن قفلی که رمزش را دارید میتواند خوشحالی اتمام بازی را از شما بگیرد.

با این تفاسیر بهتر است قبل از اینکه وارد بازی شوید با انواع قفلهای اتاق فرار آشنا شوید، تا مشکلی با بازکردن قفلها نداشته باشید.

انواع قفل های اتاق فرار

قفل های کلیدی

یکی از ساده ترین قفل هایی که در بازی اتاق فرار وجود دارد، قفل کلیدی است. در طول روز بارها و بارها با این قفل ها سروکله زده اید و با خوبی با انواع آن آشنایی دارید.

در بیشتر اتاق های فرار از این نوع قفلها استفاده شده است و پیداکردن آن ها هم نیاز به کاوش و جستجو دارد، توصیه ای که اکثر گیم مسترها به بازیکنان میکنند این است که پس از بازکردن قفل ها آن را در همان قسمت رها کنند و با خود حمل نکنند.

قفل های جهت دار

یکی دیگر از انواع قفل های اتاق فرار که ممکن است در برخی از اتاق ها با آنها روبهرو شوید قفل های جهت دار است.

قفل جهت دار از آن دسته از قفل هایی است که اگر از قبل با آن آشنا نشده باشید ممکن است در صورت داشتن رمز صحیح آن بازهم نتوانید آن را به درستی حل کنید، پس بهتر است به خوبی با این قفل آشنا شوید.

برای اینکه بتوانید این قفل را باز کنید نیاز به جهت دارید (چپ، راست، بالا و پایین) اما نکته هایی که باید به آن دقت کنید این است که پس از اینکه هر بار رمز آن را اشتباه زدید باید قفل را مجدد راه اندازی کنید و مجدد جهت ها را وارد کنید.

برای ریست کردن این نوع از قفل ها باید قسمت بالایی قفل را دومرتبه به سمت پایین فشار دهید.

قفل های عددی

قفل های عددی نیز از قفل های پرتکرار اتاق های فرار هستند که شاید در طول بازی بارها با این سبک از قفل ها رو به رو شوید.

بر روی قفل شیارهایی قرار دارند که باید عدد مدنظر را روی آن شیار تنظیم کنید، عموماً ۳ الی ۵ عدد برای باز کردن این قفل ها نیاز است و ترتیب داخل این مدل قفل بسیار مهم است.

زمانی که اعداد را وارد میکنید به این نکته دقت کنید که یا باید از چپ به راست و یا از بالا به پایین اعداد را بر روی شیار تنظیم کنید تا قفل باز شود.

قفل های دیجیتال

معروف ترین و مرسوم ترین ابعاد و نوع قفلهای دیجیتال که در بازیهای اتاق فرار قرار دارد به صورت سیف باکس های هتلی است.

این نوع از قفل نیاز به ۴ الی ۵ عدد دارد که پس از اینکه اعداد مشخص شده را وارد کردید باید دکمه اینتر (Enter) را وارد کنید تا قفل برای شما باز شود.

نکته مهمی که در خصوص این نوع از قفل ها باب است تعداد دفعات مجازی است که میتوان رمز را وارد کرد؛ تعداد دفعات در این نوع از قفل ها محدود است به صورت میانگین بین ۵ الی ۱۰ مرتبه شما مجازید تا رمز را وارد کنید.

اگر دفعاتی که رمز را وارد کردید بیشتر شد چند دقیقه ای قفل میشود و باید صبر کنید تا مجدد مجاز به تکرار باشید، پس قبل از اینکه رمز را وارد کنید بهتر است به خوبی آن را بررسی کنید.

قفل های دکمه ای (پترنی)

یکی دیگر از انواع قفل های اتاق فرار، قفل دکمه ای یا پتنری است.

برای بازکردن این نوع از قفل ها شما نیاز به چهار و یا پنج عدد دارد و باید بدانید که ترتیب وارد کردن این اعداد مهم نیست، و باید اعداد مدنظر خود را فشار دهید تا به سمت بیرون هدایت شود.

پس از اینکه اعداد موردنیاز را روی قفل وارد کردید باید ضامنی که در انتهای قفل قرار دارد را فشار دهید تا قفل باز شود. اگر رمز را اشتباه وارد کردید برای ریست کردن آن باید از پشت قفل اعدادی که وارد کردید را به سمت داخل فشار دهید تا عملیات ریست انجام شود.

قفل های حروفی

قفلهای حروفی، گروهی دیگر از قفل های اتاق فرار است که برای بازکردن این نوع از قفل شما نیاز به ۵ و یا ۴ حرف انگلیسی دارید و این حروف را باید از سمت چپ به راست وارد کنید تا قفل برای شما باز شود.

پیشنهاد میشود که از مجموعه اتاق فرار ما در کرج دیدن فرمایید.